4Pcs 74HCT14N Inverter Gate, HCT Family, Schmitt Trigger, 6 Gate, 1 Input, 4 mA, 4.5V to 5.5V, DIP-14
    Product Specification:
    • Logic Family / Base Number: 74HCT14; Logic Type: Inverter Schmitt Trigger.
    • Output Current: 4mA; No. of Inputs: 1.
    • Supply Voltage Min: 4.5V; Supply Voltage Max: 5.5V.
    • No. of Pins: 14Pins; Logic IC Family: 74HCT; Logic IC Base Number: 7414.